:: دوره 26، شماره 4 - ( زمستان 1395 ) ::
جلد 26 شماره 4 صفحات 276-271 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی مقایسه‌ای درد و کیفیت زندگی پس از عمل در بیماران هموروئیدوپکسی با استاپلر و همورروئیدکتومی در بیمارستان‌های مرکزی تهران در سال94-1393
مانا فرحناک رودسری1، مریم محسنی2
1- پزشک عمومی، مرکز تحقیقات روش‌های کم تهاجمی در زنان، واحد علوم پزشکی تهران دانشگاه آزاد اسلامی، تهران ، ایران ، mana.farahnak@gmail.com
2- 2متخصص جراحی عمومی، فلوشیب کولورکتال، مرکز تحقیقات روش‌های پیشرفته و کم تهاجمی بیمارستان پارس، دانشگاه علوم پزشکی ایران
چکیده:   (4158 مشاهده)

سابقه و هدف: بیماری هموروئید، شایع­ترین بیماری گوارشی و شایع­ترین علت خون ریزی دستگاه گوارش تحتانی است که بیشترین شیوع آن در سنین 65-45 سال است و می­تواند کیفیت زندگی افراد بیمار را با ایجاد دردهای متنوع تحت تاثیر قرار دهد.

روش بررسی: مطالعه حاضر یک بررسی مقطعی تحلیلی است روی بیماران مبتلا به هموروئید که در طی یک سال (94-1393) به درمانگاه جراحی بیمارستان­های بوعلی و رسالت و میلاد شهر تهران مراجعه کرده و کاندید جراحی هموروئیدکتومی بودند، انجام شد. حجم نمونه در هر گروه (هموروئیدوپکسی با استاپلر و همورروئیدکتومی) 40 نفر در نظر گرفته شد که پس از عمل جراحی، پرسشنامه­های SF36، VAS و MPQ در بیماران دو گروه توزیع شد و شاخص­های مورد نظر اندازه گیری شد. سطح معنی­داری کمتر از 05/0 در نظر گرفته شد.

یافته­ ها: در این مطالعه بیشترین افراد شرکت کننده مرد بودند (55%). کیفیت زندگی 6 ماه پس از عمل در افرادی که تحت هموروئیدوپکسی با استاپلر قرار گرفتند بهتر از افراد هموروئیدکتومی بود. همچنین میانگین درد در افراد تحت هموروئیدوپکسی با استاپلر در 24 ساعت و 6 ماه پس از عمل جراحی به طور معنی­داری پایین­تر از افراد تحت هموروئیدکتومی بود.

نتیجه­گیری: با توجه به نتایج مطالعه حاضر و سایر مطالعات، هموروئیدوپکسی با استاپلر می­تواند جایگزینی مطمئن و مؤثر برای درمان هموروئید باشد که کاهش درد بعد از عمل بیمار را به همراه دارد.

واژگان کلیدی: هموروئیدکتومی، هموروئیدوپکسی، استاپلر، کیفیت زندگی، مقایسه درد، بیمارستان­های مرکزی تهران.

واژه‌های کلیدی: هموروئیدکتومی، هموروئیدوپکسی، استاپلر، کیفیت زندگی، مقایسه درد، بیمارستان­های مرکزی تهران
متن کامل [PDF 271 kb]   (2413 دریافت)    
نيمه آزمايشي : تحليلي/مقطعي/توصيفي | موضوع مقاله: جراحي
دریافت: 1394/12/19 | پذیرش: 1395/2/5 | انتشار: 1395/9/28


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 26، شماره 4 - ( زمستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها