:: دوره 27، شماره 1 - ( بهار 1396 ) ::
جلد 27 شماره 1 صفحات 40-45 برگشت به فهرست نسخه ها
مزدک؛ ابتکار اجتماع محور تکامل همه جانبه دوران کودکی در ایران
حسین ملک افضلی اردکانی1، پیام روشنفکر*2، لیلا محمدی نیا3، لیلا محمدی نیا4
1- گروه آمار حیاتی و اپیدمیولوژی، رئیس مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، واحد علوم پزشکی تهران، دانشگاه آزاداسلامی، تهران ، ایران
2- دانشجوی دکترای پژوهش محورعوامل اجتماعی موثر بر سلامت، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، roshanfekr.payam@gmail.com
3- دانشجوی دکترای سلامت در بلایا و فوریتها، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران
4- مرکز تحقیقات مدیریت سلامت و منابع انسانی، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
چکیده:   (2095 مشاهده)

سابقه و هدف: مزدک (محیط زیست دوستدار کودک) برنامه­ای با رویکرد اجتماع محور در زمینه تکامل همه جانبه کودکان است که به صورت پایلوت در یکی از محلات شهر تهران (ایوانک غرب) در حال اجراست.

روش بررسی: این پژوهش مشارکتی مبتنی برجامعه (CBPR) از نوع تحقیقات نظام سلامت (HSR) است که در آن کلیه خانوارهای ساکن در محدوده مورد بررسی، یعنی غرب محله ایوانک،  به عنوان جامعه هدف طرح درنظر گرفته شدند.

یافته­ ها: این طرح مداخلاتی در زمینه پایش تکامل کودک، مراقبت و ایمنی طراحی شده است که از طریق سازماندهی جامعه محلی و مشارکت والدین به اجرا درمی­آید. برای تسهیل مشارکت والدین، گروهی از خانم­های داوطلب ساکن محل با عنوان رضاکار که رابط این طرح با والدین باشند سازماندهی شدند. درحال حاضر، 300 نفر از کودکان ساکن اجتماع تحت پوشش طرح قرارگرفته­اند و مداخلاتی برای پایش تکامل و پایش ایمنی خانه با مشارکت والدین و از طریق رضاکاران به اجرا درآمده است.

نتیجه­گیری: ضرورت اقدامات بین بخشی و مشارکت والدین در برنامه­های تکامل همه جانبه کودکان باعث می­شود تا برنامه هایی با رویکرد اجتماع محور مزیت­های ویژه ای داشته باشند. اما این طرح­ها با چالش­هایی در مراحل جلب مشارکت و بسیج جامعه و پایداری سازماندهی­های محلی مواجه هستند. تولید شواهد مختلف از ابتکاراتی که در حین اجرای این طرح ها از طریق خرد جمعی برای مواجهه با این چالش­ها ایجاد می­شود، می­تواند راهنمای اقدامات مشابه باشد.

واژگان کلیدی: تکامل همه جانبه کودک، پژوهش مبتنی برجامعه، مزدک، رضاکار، کودک، سلامت.

واژه‌های کلیدی: تکامل همه جانبه کودک، پژوهش مبتنی برجامعه، مزدک، رضاکار، کودک، سلامت
متن کامل [PDF 170 kb]   (1033 دریافت)    
نيمه آزمايشي : بنيادي | موضوع مقاله: فن آوري اطلاعات سلامت
دریافت: ۱۳۹۵/۶/۸ | پذیرش: ۱۳۹۵/۹/۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۱/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 27، شماره 1 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها