:: دوره 27، شماره 4 - ( زمستان 96 1396 ) ::
جلد 27 شماره 4 صفحات 244-251 برگشت به فهرست نسخه ها
تغییر بیان ژن‌های Bad و Bcl-xl متعاقب اثر کلستاز و تاثیر داروی کورکومین در ناحیه استریاتوم موش‌های بزرگ آزمایشگاهی
ایمان هاشمی1، ملیحه انتظاری*2، محمدرضا زرین دست1
1- گروه زیست شناسی سلولی و مولکولی، دانشکده علوم نوین پزشکیواحد علوم پزشکی تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
2- گروه زیست شناسی سلولی و مولکولی، دانشکده علوم نوین پزشکیواحد علوم پزشکی تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران ، entezarimali@yahoo.com
چکیده:   (1564 مشاهده)
سابقه و هدف: کلستاز، به دلیل عدم ورود ترشحات صفراوی به داخل روده کوچک رخ می­دهد. در صورت درمان نشدن، کلستاز قادر است آسیب­های جدی را به اندام­های مختلف بدن وارد ­کند. همچنین این اختلال می­تواند بر بیان ژن­های دخیل در آپوپتوز اثرگذار باشد. در این پژوهش، اثرات کلستاز بر تغییرات بیان دو ژن­ دخیل در آپوپتوز Bad و Bcl-xl در ناحیه استریاتوم مغز رت­های نر و نیز تاثیر کورکومین بر بیان ژن­ها در این ناحیه از مغز رت­ها بررسی شد.
 روش بررسی: در این مطالعه تجربی، تعداد 16 سر رت به 4 گروه BDL، BDL-کورکومین، شم-کورکومین و کنترل تقسیم شدند.    رت­های گروه BDL تحت جراحی BDL (انسداد مجاری صفراوی) و گروه BDL-کورکومین، علاوه­بر جراحی، تحت تیمار با کورکومین قرار گرفتند؛ درحالی که گروه شم-کورکومین فقط استرس جراحی را دریافت کرده و با دارو تیمار شدند وگروه کنترل هیچ­گونه جراحی و تیمار دارویی نداشتند. سپس استریاتوم از مغز رت­ها خارج شد و پس از طی مراحل استخراج RNA و سنتز  cDNA، سنجش بیان ژن­ها مورد بررسی قرار گرفت.
یافته­ها: با توجه به بررسی­های به عمل آمده در میزان بیان ژن­های پروآپوپتوتیک به آنتی­آپوپتوتیک (Bad/Bcl-xl) تفاوت معنی­داری بین BDL و BDL-curcumin دیده شد (05/0>p)، اما تفاوت معنی­داری بین گروه شم-کورکومین و BDL-کورکومین در سلول­های ناحیه استریاتوم مغز رت­ها دیده نشد.
نتیجه­ گیری: کورکومین باعث کاهش بیان ژن پروآپوتوتیک نسبت به آنتی­آپوپتوتیک و باعث کاهش آپوپتوز ناشی از BDL می­شود؛ لذا از کورکومین می­توان برای کاهش زیان­بخش کلستاز استفاده کرد.
واژه‌های کلیدی: کلستاز، آپوپتوز، تغییرات بیان ژن، کورکومین، استریاتوم، رت
متن کامل [PDF 579 kb]   (312 دریافت)    
نيمه آزمايشي : تجربي | موضوع مقاله: زيست شناسي مولكولي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲


XML   English Abstract   Printدوره 27، شماره 4 - ( زمستان 96 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها