:: دوره 27، شماره 4 - ( زمستان 96 1396 ) ::
جلد 27 شماره 4 صفحات 261-268 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر یک دوره تمرین ترکیبی بر ترکیب بدن، فاکتورهای انعقادی و پیش التهابی زنان یائسه دارای اضافه وزن و چاق
رامین شعبانی*
گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، رشت، ایران ، dr.ramin.shabani@gmail.com
چکیده:   (1669 مشاهده)
سابقه و هدف: تحقیقات نشان داده که کاهش در عملکرد تخمدان­ها در زمان یائسگی، با افزایش خودبه خودی در عوامل پیش التهابی و انعقادی همراه است. هدف از تحقیق حاضر، تعیین اثر یک دوره تمرین ترکیبی بر ترکیب بدن، فاکتورهای انعقادی و التهابی زنان یائسه دارای اضافه وزن و چاق بود.
روش بررسی: در این مطالعه نیمه تجربی، ۲۶ زن یائسه به ظاهر سالم به طور تصادفی به دو گروه تمرین استقامتی مقاومتی یا گروه کنترل تقسیم شدند. گروه تمرین، ۹۰ دقیقه، هفته­ای سه روز به مدت هشت هفته تمرین کردند. گروه کنترل در این مدت تمرینی انجام ندادند. وزن، نمایه توده بدنی (BMI)، نسبت دور شکم به دور باسن (WHR)، میزان CRP با حساسیت بالا(hs-CRP)، اینترلوکین-۶ (IL-6) و فیبرینوژن در شروع و پس از ۸ هفته تمرین اندازه­گیری شد. تحلیل آماری توسط آزمون آماری t زوجی و مستقل انجام شد. تمام آزمون­های آماری به صورت دو طرفه با سطح معنی­داری کمتر از ۰5/۰ انجام شد.
یافته­ها: ۲۲ نفر موفق به اتمام تحقیق شدند. در آغاز اختلاف معنی­داری در متغیرهای گروه تجربی و کنترل وجود نداشت. تمرین ورزشی به طور معنی­داری موجب کاهش وزن (001/0=PBMI (001/0=PWHR (001/0=P)، سطوح پلاسمایی hs-CRP (001/0=PIL-6 (001/0=P) و فیبرینوژن (01/0=P) در گروه تجربی شد. در حالی که در گروه شاهد در این مدت تغییر معنی­داری مشاهده نشد.
نتیجه­گیری: در تحقیق حاضر تمرینات ورزشی موجب کاهش در فاکتورهای التهابی و انعقادی زنان دارای اضافه وزن و چاق شد؛ بنابراین نتایج تحقیق ما پیشنهاد کننده  این است که برنامه تمرین ورزشی استقامتی-قدرتی می­تواند موجب بهبود در سلامتی زنان یائسه شود.
واژه‌های کلیدی: تمرینات ورزشی، شاخص‌های التهابی، یائسگی، فیبرینوژن
متن کامل [PDF 245 kb]   (252 دریافت)    
نيمه آزمايشي : تجربي | موضوع مقاله: زيست شناسي مولكولي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲


XML   English Abstract   Printدوره 27، شماره 4 - ( زمستان 96 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها