:: دوره 18، شماره 4 - ( زمستان 1387 ) ::
جلد 18 شماره 4 صفحات 233-238 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی نقش تمرینات تعادلی با تکیه برتقویت گیرنده های پروپریوسپتیو بر عملکرد تعادل دینامیکی و روند بیماری اسکولیوسیز ایدیوپاتیک خفیف
سمیه نامدارطجری*1، نادر فره پور، محمد صادق صبا صبا، پاول آلارد
1- ، somayehnamdar@yahoo.com
چکیده:   (18653 مشاهده)
سابقه و هدف: در ناهنجاری اسکولیوسیز به دلیل برهم‌خوردن آناتومی سیستم عضلانی- اسکلتی تنه به‌طور سه‌بعدی در عملکرد گیرنده‌های حسی عمقی و در نتیجه عملکرد تعادلی این بیماران اختلال بوجود می‌آید. هدف این مطالعه بررسی نقش تمرینات تعادلی با تکیه بر تقویت گیرنده‌های حسی عمقی بر عملکرد تعادل دینامیکی و روند بیماری اسکولیوسیز ایدیوپاتیک می باشد.
روش بررسی: در این پژوهش نیمه‌تجربی به صورت قبل و بعد از ورزش درمانی، 20 نوجوان دختر 14-11 ساله مبتلا به اسکولیوسیز ایدیوپاتیک با میانگین زاویه کاب 21/2 ±55/12 و به همین تعداد نوجوان سالم با ویژگی های مشابه بررسی شدند. انحراف ستون مهره ای (بر حسب زاویه) با استفاده از رادیوگرافی AP و متد Cobb در مبتلایان به اسکولیوسیز و عملکرد تعادل دینامیک آزمودنی ها با استفاده از دستگاه تعادل‌سنج دینامیکی بیودکس در حالت ایستاده آناتومیکی و چشم باز در شرایط پایدار و ناپایدار سطح اتکا به ترتیب برای درگیری استراتژی مچ ‌پا و استراتژی هیپ اندازه‌گیری شد. بیماران به مدت 4 ماه (54 جلسه) تحت ورزش‌درمانی مبتنی بر تقویت گیرنده‌های حسی عمقی قرار گرفتند. ‌سپس آزمون‌های تعادل و سنجش انحراف ستون مهره‌ای (زاویه کاب) بعد از درمان تکرار شد.
 یافته ها: ورزش درمانی منجر به کاهش انحرافات و نوسانات پوسچر به ترتیب به میزان 3/0±97/0 و 3/0±96/0 درجه گردید. بیشترین میزان بهبود عملکرد تعادلی در استراتژی هیپ (سطح ناپایدار) بود. بعد از ورزش‌درمانی در 60 درصد افراد، بین 1 تا 11 درجه اصلاح در انحنای اسکولیوسیز به‌وجود آمدف 25 درصد بدون تغییر و فقط در 15 درصد افراد فقط 1 درجه افزایش دیده شد.
نتیجه گیری: با توجه به اثر ورزش درمانی مبتنی بر تقویت گیرنده‌های حسی- عمقی در بهبود عملکرد تعادلی و کاهش میزان انحنای اسکولیوسیز، گنجاندن تمرینات تعادلی مبتنی بر تقویت گیرنده‌های حسی- عمقی در برنامه‌های توانبخشی بیماران توصیه می‌شود.
واژه‌های کلیدی: اسکولیوسیز ایدیوپاتیک نوجوانی، عملکرد تعادلی، ورزش درمانی، گیرنده های پروپریوسپتیو
متن کامل [PDF 167 kb]   (2558 دریافت)    
موضوع مقاله: اپيدميولوژي
دریافت: ۱۳۸۵/۶/۱۵


XML   English Abstract   Printدوره 18، شماره 4 - ( زمستان 1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها