:: دوره 30، شماره 4 - ( زمستان 1399 ) ::
جلد 30 شماره 4 صفحات 352-362 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی و سنتز نانوذرات کیتوزان نشاندار جهت انتقال هدفمند دارو به روده
گلشن کریمی زیندشتی1 ، سپیده خالقی 2، فهیمه نعمتی منصور3، فاطمه رهبری زاده4
1- دانشجوی کارشناسی ارشد، گروه بیوتکنولوژی، دانشکده علوم و فناوری‌های نوین، علوم پزشکی تهران ، دانشگاه آزاد اسلامی تهران، ایران
2- استادیار، گروه بیوتکنولوژی، دانشکده علم و فناوری‌های نوین، علوم پزشکی تهران ، دانشگاه آزاد اسلامی تهران، ایران ، s.khaleghi@iautmu.ac.ir
3- استادیار، گروه بیوتکنولوژی، دانشکده علم و فناوری‌های نوین، علوم پزشکی تهران ، دانشگاه آزاد اسلامی تهران، ایران
4- دانشیار، گروه بیوتکنولوژی پزشکی، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران
چکیده:   (926 مشاهده)
سابقه و هدف: کیتوزان نوعی پلیمر تجزیه پذیر و زیست سازگار است که برای رژیم غذایی انسان بی خطر محسوب می شود. نانوذرات (NP) تهیه شده با مشتقات کیتوزان معمولاً دارای بار سطحی مثبت و خاصیت چسبندگی مخاطی هستند، به گونه­ای که می­توانند به غشاهای مخاط بچسبند و محموله دارو را به روش آزاد سازی پایدار آزاد کنند. هدف از این مطالعه آماده‌سازی فرمولاسیون‌های مختلف از کیتوزان و غلظت‌های متفاوت از عوامل اتصال دهنده برای دستیابی به پایدارترین و زیست سازگارترین نانوذره بود که توسط FITC در شرایط in vitro نشان‌دار شده بود.
روش بررسی: به منظور بررسی بهتر علاوه بر کیتوزان از کربوکسی‌متیل‌کیتوزان استفاده شد. برای تهیه نانوذرات از روش ژل شدن یونی استفاده شد همچنین غلظتهای مختلف تری پلی فسفات به عنوان عامل اتصال دهنده مورد استفاده قرار گرفت. به علاوه سنتز کیتوزان نشاندار شده با FITC در ترکیبی از زمان، pH، غلظت‌های مختلف نمک و آنزیم به منظور تولید نانوذرات پایدار برای دارورسانی به روده مورد بررسی قرار گرفت. خصوصیات فیزیکی نانوذرات با استفاده از DLS، TEM و اتصلات کوالان توسط FTIR بررسی شد. 
یافته­ها: اندازه نانوذرات توسط میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) حدود 50±100 بود. قطر هیدرودینامیکی توسط DLS حدود 50±150 نانومتر اندازه‌گیری شد. در FTIR اتصال کووالان  FITCبه نانوذرات کیتوزان تایید شد، و از طیف سنجی UV به منظور تایید کونژوگاسیون استفاده شد که نتیجه اتصال بیش از 70% بود.
نتیجه­گیری: تمام یافته ‌ها حاکی از آن است که نانوذرات کیتوزان نشاندار با FITC در آینده می‌تواند به عنوان یک عامل مفید برای تشخیص و درمان سرطان روده مورد استفاده قرار گیرد. با این حال تحقیقات بیشتری برای ارائه شواهد بیشتر در مورد پایداری این نانوذرات در شرایط in vivo لازم است.
واژه‌های کلیدی: نانوذرات کیتوزان، FITC، روده، سرطان روده، پایداری
متن کامل [PDF 1015 kb]   (1105 دریافت)    
نيمه آزمايشي : تجربي | موضوع مقاله: بيوتكنولوژي
دریافت: 1398/7/7 | پذیرش: 1398/9/19 | انتشار: 1399/9/30XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 30، شماره 4 - ( زمستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها