:: دوره 15، شماره 3 - ( پاييز 1384 ) ::
جلد 15 شماره 3 صفحات 140-137 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط سن، جنس و موقعیت آناتومیک کلیه اهداکنندگان با میزان بقای گرافت در گیرندگان پیوند
ایران پور آرمین 1، داداشی عین شیخ زهرا
چکیده:   (45138 مشاهده)
سابقه و هدف: پیوند کلیه روش درمانی انتخابی و موثرترین استراتژی درمانی در بیماران مبتلا به ESRD می باشد. هدف از این بررسی تعیین اختلاف نتیجه پیوند کلیه در گیرندگان پیوند از اهداکنندگان زن و مرد، کلیه چپ و راست و سن بیشتر و کمتر از 28 سال بود.
روش بررسی: 129 بیمار که در فاصله زمانی سالهای 82- 1377 در بیمارستان شهید مدرس تهران تحت پیوند کلیه قرار گرفته بودند، در این مطالعه historical cohort وارد شدند. نمونه گیری به روش غیراحتمالی انجام گرفت. معیار بررسی، میزان کراتینین یک سال پس از پیوند بیماران بود. همچنین متغیرهای رد پیوند، مرگ، ترانسفیوژن و فشارخون قبل و بعد از پیوند نیز مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته ها: پیوند در 8/79% موارد موفقیت آمیز بود. کاهش فشار خون پس از پیوند و ترانسفیوژن از اهداکنندگان زن و مرد، کلیه چپ و راست و سن بیشتر و کمتر از 28 سال نتایج یکسانی در برداشت. حداقل موارد رد پیوند در گروه دهنده مرد به گیرنده زن و حداقل مرگ در گروه دهنده زن به گیرنده زن گزارش شد. نتیجه اصلی پیوند که همان کراتینین بیمار می باشد در گیرندگان کلیه از اهداکنندگان بیشتر و کمتر از 28 سال نتیجه ای مشابه ولی در گیرندگان کلیه چپ و کلیه زن زودتر ظاهر شده که البته پس از یک ماه و یک سال نتیجه ای مشابه بهمراه داشت.
نتیجه گیری: پیگیری افت فشار خون پس از پیوند در فاصله زمانی گسترده تر و پیشرفت روند اهدای کلیه از دهنده با مرگ مغزی از جمله مواردیست که در بهبود شرایط پیوند کمک کننده خواهد بود.
واژه‌های کلیدی: موقعیت آناتومیک کلیه، پیوند کلیه، رد پیوند.
متن کامل [PDF 144 kb]   (4093 دریافت)    
موضوع مقاله: علوم تغذيه
دریافت: 1385/6/15 | انتشار: 1384/6/24


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 15، شماره 3 - ( پاييز 1384 ) برگشت به فهرست نسخه ها