:: دوره 20، شماره 4 - ( زمستان 1389 ) ::
جلد 20 شماره 4 صفحات 287-285 برگشت به فهرست نسخه ها
گزارش یک مورد سندرم برنارد- سولیر و همراهی آن با سل ریوی
مریم حسن زاد1 ، سهیلا خلیل زاده 2، نازنین پارسانژاد1 ، نوشین بقائی1 ، علی اکبر ولایتی1
1- پژوهشکده سل و بیماریهای ریوی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
2- پژوهشکده سل و بیماریهای ریوی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، soheilak@yahoo.com
چکیده:   (30316 مشاهده)
سابقه و هدف: سندرم برنارد- سولیر یک اختلال خونریزی دهنده مادرزادی نادر است که مشخصه آن ترومبوسیتوپنی می باشد. سندرم برنارد- سولیر با علائم کبودی، خونریزی بینی، خونریزی لثه، منوراژی، خونریزی پس از زایمان، خونریزی گوارشی و خونریزی پس از تروما تظاهر می نماید اما تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر بروز هموپتیزی در این سندرم وجود نداشته است.
معرفی مورد: دختر 14 ساله‌ای به علت هموپتیزی ماسیو به این مرکز مراجعه کرد. در عکس قفسه سینه، کلاپس کامل ریه راست مشاهده شد. در برونکوسکوپی ریژید، لخته های داخل برونش خارج گردید. اسمیر و کشت نمونه خلط مستقیم جهت بررسی از نظر وجود مایکوباکتریوم توبرکولوزیس انجام شد که نتیجه آن مثبت بود. بیمار درمان ضد سل دریافت کرد. در حین روند درمان بیمار دچار خونریزی واژینال ماسیو شد که به علت تداخل دارویی بین ریفامپین و داروی ضدبارداری با دوز پایین (LD) بود. قرص LD به جهت کنترل خونریزی قاعدگی ماسیو به بیمار داده شده بود. خونریزی واژینال بیمار با انفوزیون پلاکت و فاکتور 7 ترکیبی کنترل شد. بعد از 2 ماه از شروع درمان ضد سل اسمیر و کشت خلط برای BK منفی شد. یک سال بعد از درمان سل ریوی بیمار کاملاً بهبود یافت و هیچ هموپتیزی اتفاق نیافتاد.
 نتیجه گیری: وجود هموپتیزی در سندرم برنارد- سولیر باید علامتی از یک بیماری متفاوت مد نظر قرار گیرد و بررسی های تشخیصی انجام شود
واژه‌های کلیدی: سندرم برنارد- سولیر، سل ریوی، هموپتزی
متن کامل [PDF 387 kb]   (3317 دریافت)    
نيمه آزمايشي : گزارش موردي | موضوع مقاله: بيماري هاي تنفسي
دریافت: 1389/11/24 | پذیرش: 1392/3/7 | انتشار: 1392/3/7


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 20، شماره 4 - ( زمستان 1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها