:: دوره 31، شماره 2 - ( تابستان 1400 ) ::
جلد 31 شماره 2 صفحات 155-146 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ایمنی همورال و سلولی پروتئین نوترکیب اتولیزین استافیلوکوکوس اورئوس در مدل موشی
ماندانا باقرزاده1، ستاره حقیقت 2، مهدی مهدوی3
1- دانشجوی کارشناسی ارشد،گروه میکروبیولوژی، دانشکده علوم و فناوری‌های نوین، علوم پزشکی تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
2- استادیار، گروه میکروبیولوژی، دانشکده علوم و فناوری‌های نوین، علوم پزشکی تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران ، setareh_haghighat@yahoo.com
3- استادیار، مرکز تحقیقات واکسن، دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران
چکیده:   (645 مشاهده)
سابقه و هدف: استافیلوکوکوس اورئوس کوکسی گرم مثبت و پاتوژن فرصت طلب است. با توجه به گسترش مقاومت این باکتری در برابر آنتی­بیوتیک­ها، یکی از مهم­ترین راه­های پیشگیری، استفاده از واکسن است. در این بین، پروتئین اتولیزین به عنوان یکی از مولکول­های چسبندگی باکتری نقش مهمی در اتصال به سلول­های میزبان و تقسیم سلولی دارد. در مطالعه حاضر نقش پروتئین اتولیزین به عنوان کاندیدای واکسن مورد بررسی قرار گرفت.
روش بررسی: بعد از تولید پروتئین نوترکیب اتولیزین، 20میکروگرم  R-Autolysin فرموله شده با ادجوانت­های آلوم و مونتاناید  ISA-266 سه بار با فواصل دو هفته­ای در موش­های  Balb/cبه صورت زیر جلدی تزریق شد. با استفاده از روش الایزای غیر مستقیم تیتر آنتی بادی توتال، ایزوتایپ­های IgG1، IgG2 و سایتوکاین­های IL4 و  IFN-γاندازه گیری شد. موش­های آزمایشی با دوز cfu108× 5 مورد چالش باکتریایی قرار گرفتند، سپس تعداد باکتری­ها در  ارگان­های داخلی تعیین شد. 
یافته­ها: ایزوتایپ آنتی­بادی­های  IgG1وIgG2a در موش­های واکسینه شده در مقایسه با گروه کنترل، افزایش معنی­داری داشتند. همچنین سایتوکین­های IFN-γ و  IL-4تفاوت معنی­داری در گروه های مختلف واکسینه شده در مقایسه با گروه کنترل نشان دادند. میزان باکتری در اندام­های داخلی موش­های واکسینه شده 1000 بار کمتر از گروه های کنترل بود. در نهایت بقای موش­های ایمن پس از چالش در مقایسه با گروه کنترل افزایش یافته بود.
نتیجه­گیری: نتایج به دست آمده نشان دهنده نقش اتولیزین به عنوان کاندیدای مناسب واکسن علیه عفونت استافیلوکوکی است.
واژه‌های کلیدی: استافیلوکوکوس اورئوس، اتولیزین، واکسن، ایمنی همورال، ایمنی سلولی
متن کامل [PDF 442 kb]   (279 دریافت)    
نيمه آزمايشي : نيمه آزمايشي | موضوع مقاله: ميكروبيولوژي
دریافت: 1399/5/9 | پذیرش: 1399/7/20 | انتشار: 1400/4/1XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 31، شماره 2 - ( تابستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها