:: دوره 20، شماره 4 - ( زمستان 1389 ) ::
جلد 20 شماره 4 صفحات 246-251 برگشت به فهرست نسخه ها
تولید کلاژن نوع اول و به کارگیری آن در مصارف پزشکی
محمد کریم رحیمی1، رامین خواجوی2، محمد امین مهدوی هزاوه3، الناز ابراهیمی حور4
1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران ، mohammadkrahimi@yahoo.com
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، مرکز تحصیلات تکمیلی
3- دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب
4- دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران
چکیده:   (29258 مشاهده)
سابقه و هدف: کلاژن ماده ای پروتئینی است که اهمیت خاصی در صنایع دارویی و پزشکی دارد. هدف از این تحقیق، استفاده بهینه از مواد اولیه سهل الوصول و ارزان یعنی مقادیر فراوان ماهیان غیرماًکول آب های جنوب ایران و همچنین ضایعات شیلات برای استخراج کلاژن نوع اول می باشد.
روش بررسی: در این مطالعه بنیادی، استخراج کلاژن نوع اول به دو روش اسیدی و قلیایی انجام شد. بدین ترتیب که در روش اسیدی پس از استخراج چربی از نمونه ها، جهت جداسازی املاح کلسیم، از اسید کلریدریک 5 درصد استفاده شد و بعد از تنظیم pH، هیدرولیز، فیلتراسیون و تغلیظ کلاژن نوع اول تحت تأثیر حرارت و خلاً انجام گردید و در نهایت ورقه های کلاژن آسیاب شد. در روش قلیایی به جای استفاده از اسید، نمونه ها با هیدروکسید سدیم 4 درصد به مدت 3 هفته در دمای اتاق مجاور گردید.
 یافته ها: میزان کلاژن استحصالی از ضایعات ماهی به روش قلیایی و روش اسیدی تفاوت معنی داری نداشت. برای نمونه، میانگین درصد کلاژن استحصالی از پوست کفشک ماهی به روش قلیایی 81/20 درصد، اما در روش اسیدی 76/19 درصد بود. نمونه کلاژن که به روش های فوق تهیه گردید، از نظر درصد رطوبت، میزان پروتئین و درصد املاح، کیفیت قابل مقایسه و در برخی از موارد کیفیت بالاتری در مقایسه با نوع خارجی داشت.
نتیجه گیری: با توجه به اینکه مواد اولیه تهیه کلاژن هیچ هزینه ای ندارد، تولید کردن آن در کشور موجب صرفه جویی اقتصادی می شود، این در حالی است که هم اکنون کلاژن از خارج کشور با قیمت های گزاف خریداری می شود.
واژه‌های کلیدی: پوست و ضایعات ماهی، روش استخراج، کلاژن نوع اول، مصارف پزشکی
متن کامل [PDF 560 kb]   (5957 دریافت)    
نيمه آزمايشي : بنيادي | موضوع مقاله: علوم آزمايشگاهي
دریافت: 1389/11/23 | پذیرش: 1392/3/7 | انتشار: 1392/3/7


XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 4 - ( زمستان 1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها